Svetmedu.sk

BlogOdoberanie plástov

Odoberanie plástov

Spôsob odoberania plástov závisí predovšetkým na veľkosti premávky. Tradične sa plásty odoberajú priamo z úľov bez predchádzajúcej prípravy. Plást sa po uchopení  trhnutím nad otvoreným úľom alebo v rozšírenej medziplástovej medzere zbaví  väčšiny včiel, ostatné sa zmetú. Medové plásty sa ukladajú do rojákov, prepravných bedničiek alebo prázdnych nádstavkov a prepravujú sa na miesto vytáčania. Pokiaľ pri odoberaní plástov neni znáška a hrozí lúpež-predovšetkým na jar – prikrívame všetky otvorené prepravky  a úle najlepšie mokrou plachtou. Pri väčšom počte včelstiev je výhodné medníky alebo nádstavky s medom odvčelovať. Využívajú sa výklzy alebo vyfukovače. Vo svete sa používajú taktiež repelentné látky, ale ich aplikácia u nás nie je povolená.


Pred odberom plástov – len pri úľových systémoch s mriežkou – je výhodné nahradiť prepážkou s výklzom. Výklz je zariadenie, ktoré umožní včelám prejsť  z medníkového priestoru do plodiskového  s plodom a matkou, ale zamedzí ich návrat späť. Toto zariadenie funguje, pokiaľ nad výklzom nie je matka alebo plod. Existujú výklzy kruhové, pružinkové a hviezdicovité. Pri silných včelstvách do prepážky  vkladáme po dvoch kruhových alebo pružinkových výklzoch, alebo jeden hviezdicový. Prepážku s výklzmi vkladáme do úľu večer,  na druhý deň potom vyberáme medové plásty. Sú bez včiel, nanajvýš s niekoľkými mladuškami. Očká nádstavkov nad prepážkou s výklzmi stačí uzavrieť ráno.  Pokiaľ  rátame s odberom nádstavkov v neskoršiu dennú dobu, musíme počítať s tým, že medové plásty bez včiel budú vychladnuté.


Niektorí výrobcovia včelárskych potrieb ponúkajú vyfukovače, nízkotlakové výkonné ventilátory hnané spaľovacím motorom. Pomocou násady usmerňujúcej prúd vzduchu sa včely vyfukujú zhora do podstavenej nádoby alebo pred úľ na zem. Vyfukovače majú uspokojivú účinnosť do výšky rámikov 24 cm a pri rámikoch s úzkou spodnou lôžkou.